شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

قاشقی

 کد: K623 

 اگر اتاق‌تان نورگیر نیست ولی دوست دارید برای جلوه دادن به آن، گلدان زیبایی روی میز بگذارید بدون شك گیاه قاشقی همان گلدانی است كه به دنبالش هستید.

 

پیرومیا یا قاشقی، گیاهی علفی و همیشه سبز با رشد كند است، یعنی در طول سال چندان بزرگ نمی‌شود. گیاه قاشقی برگ‌های قلبی شكل، گوشتی و اغلب رنگ‌های سفید كرمی و سبز دارد و چون محل زندگی و زادگاهش در جنگل‌های نسبتا تاریك است، می‌تواند شرایط آپارتمان را به‌خوبی تحمل ‌كند؛البته در كاشت گروهی هم به‌عنوان یك گیاه مجزا كاربرد دارد و مقایسه جالبی در شكل و رنگ برگ‌ها به‌وجود می‌آورد. توجه داشته باشید كه زمان خرید و انتقال آن به منزل یا محل كار خود ممكن است بخشی از برگ‌های گیاه دچار ریزش شود اما اگر در محل مناسب قرار گیرد و رطوبت لازم را برایش مهیا كنید دوباره برگ‌های جدیدی در آن ظاهر می‌شود. در ایران واریته‌های زیادی از این گیاه پرورش یافته است.

مقدار نور مورد نیاز پیرومیا از 3 تا 4 هزار فوت كندل است، درصورتی كه كنار پنجره اتاق قرار داشته باشد و نور مستقیم آفتاب باعث خرابی گیاه می‌شود.

گلدان كوچك كافی است. ریشه این گیاه سطحی و ریز است و در گلدان كوچك احساس راحتی می‌كند و درصورت لزوم 2 سال یك‌بار گلدان آن را با یك اندازه بزرگ‌تر عوض كنید.

پیرومیا اصولا گیاه كم‌آبی است. پرآبی و همچنین قرار گرفتن آن در هوای سرد، باعث پوسیدگی و حمله قارچ «بوتری‌تیس» به این گیاه می‌شود. در فصل تابستان حداكثر یك‌بار و در زمستان 2 هفته یك‌بار آبیاری با آب ولرم و بدون املاح كافی است.

برای آن‌كه این گیاه رشد خوبی داشته باشد، از خاك لیمونی استفاده كنید.

قارچ بوتری‌تیس، كنه ریز قرمز و شپشك آرد آلود، گیاه را دچار مشكل می‌كند.

گیاه پیرومیا به آسانی تكثیر می‌شود. از اواسط فصل بهار تا اوایل پاییز می‌توان آن را از طریق قلمه‌های ساقه‌‌ای، در انتهای ساقه یا برگ تكثیر كرد. قلمه‌های انتهایی ساقه را به طول 8 سانتی‌متر با استفاده از جسمی تیز جدا كنید. ابتدا در پودر هورمون ریشه‌زایی فرو ببرید سپس به‌طور مستقیم در گلدانی با قطر دهانه 9 سانتی‌متر كه حاوی خاك مناسبی باشد، بكارید.یادتان باشد هر 2 هفته یك‌بار با كود مناسب مخصوص گیاهان آپارتمانی و با دوز معین، گیاه را تغذیه كنید.

از 18 تا 24 درجه سانتی‌گراد بهترین دما برای این گیاه زیباست اما دمای 14 تا 30 درجه سانتی‌گراد را هم به‌خوبی تحمل می‌كند.

مانند گیاهان دیگر پیرومیا هم نیاز به نظافت دارد اما حواس‌تان باشد برگ‌های ترد و شكننده‌ای دارد، بنابراین هنگام تمیز كردن برگ‌های آن دقت كنید تا گیاه آسیب نبیند.

این گیاه حدود 30 درصد به رطوبت نیاز دارد، بنابراین بهتر است در هوای گرم و دمای بالا، روزانه و در هوای كمی سرد، هفته‌ای یك‌بار مه‌پاشی شود.

عوارض و درمان :

برگها رنگ پریده و رشد متوقف شده اند: گیاه از کمبود مواد غذایی در گلدان رنج میبرد. هر دو هفته یکباربا کودهای مخصوص گیاه را تغذیه کنید

رنگ برگ ها زرد و سطح زیرین آنها مملوازتارعنکبوت است : کنه ریزقرمزعامل آن است .گیاه را هردوهفته یکباربا سک کنه کش سمپاشی نمایید.غبارپاشی در کاهش افت گیاه موثراست

برگها خم شده : گیاه تشنه است و هوا خشک است .فوراآبیاری کنید. بهتر است گلدان را داخل تشت آب گذاشته و بعد از آن به قسمت خنک تری قرار دهید

برگها کم رنگ و گرایش به سفیدی دارند : شدت نور زیاد است گیاه را به محل کم نورتری ببرید.

 

خواندن 524 دفعه

دسته بندی کامل مقالات