شماره تماس : 8070-602-416

  canada

Save

Save

گل سنگ

گل سنگ

گل سنگ یا Polka dot plant یا هیپوِیستس(گیاهان خالخالی) گیاه بومی جزایرگرمسیری و نیمه گرمسیری اقیانوس هند است  در زبان انگلیسی به دلیل وجود لکه های رنگی روی برگها به مام خالخالی نام گرفته است در ایران نیز به نام گل سنگ و گاهی خال صورتی نام گرفته است .گیاه هیپوِیستس در حقیقت گیاهی است علفی  که همانند یک بوته کوچک رشد میکند.

این گیاه رنگین وزیبا در حقیقت از خانواده گل سنگ نیست فقط صرفا در ایران به این نام معروف شده . برگ هایی خوشرنگ و رنگین و خال خالی زیبایی وصف ناپذیری به این گیاه بخشیده است . امروزه گل سنگ به رنگهای سفید , صورتی , قرمز, سرخابی و شرابی پرورش داده شده و به فروش می رسد .

این گیاه در واقع آپارتمانیست و در فضای خانه به راحتی رشد و پرورش می یابد می توان این گیاه را به صورت مجموعه با گیاهان دیگر در یک گلدان کاشت و یا در تراریوم ها ( گلدانهای شیشه ای ) از این گیاه در کنار برگهای سبز استفاده کرد . این گیاه گلهای ریزی می دهد که تحت الشعاع رنگ زیبای برگها قرار می گیرد . می توان گفت گل سنگ برای برگش پرورش داده می شود نه گل هایش.

ارتفاع گل سنگ به 40 سانتی متر می رسد . توصیه می کنم حتما هر از گاهی برای جلوگیری از علفی شکل شدن گیاه سر شاخه ها را بزنید با این کار هم گیاه از پایین پر تر می شود و هم شما می توانید همان سر شاخه ها را دوباره کاشته و تعداد گل سنگ ها را افزایش دهید .

نور : این گیاه به نور زیاد ولی غیر مستقیم نیاز دارد درست مثل بنفشه آفریقایی . در شرایطی که نور کم باشد برگها سبزتر می شوند و رنگها کمتر . در چنین شرایطی باید گل سنگ را به مکان پر نور تری منتقل کرد .

آب : حتما در بین دو آبیاری باید خاک خشک شود . یعنی زمانی که با نوک انگشت سطح خاک را لمس می کنید نباید رطوبتی احساس کنید . این گیاه در اثر آبیاری زیاد خزان می کند .

خاک : خاک سبک همانند خاک پریسا 16 برای این گیاه عالیست

کود دهی : می توانید از کود بنفشه آفریقایی برای این گیاه استفاده کنید چون برگهای این گیاه رنگیست کودهای ازته مثل کودهای آپارتمانی باعث از بین رفتن قسمت های رنگی و سبز شدن برگها می شوند .

تکثیر : می توان به راحتی این گیاه را بوسیله سرشاخه هایش زیاد کرد . کافیست سرشاخه ها را در گلدانی کوچک بکارید توجه داشته باشید بهتر است چندین سرشاخه در یک گلدان کاشته شوند تا بوته پر و زیبا به نظر بیاید . سپس کیسه ای بر روی این گلدان بکشید به طوری که لبه های کیسه به زیر گلدان بروند . در واقع با اینکار محیطی مرطوب برای قلمه ها ایجاد می شود . کیسه حدودا یک ماه باید بر روی گلدان باشد . پس از برداشتن کیسه حتما یک بار سر شاخه ها بزنید تا بوته پر شود .

رطوبت : به راحتی این گیاه با هوای منزل کنار می آید چنانچه  هوای منزل شما بیش از اندازه خشک است می توانید دستگاه بخوری را مدت زمان کوتاهی در روز روشن کنید . گل سنگ نیازی به اسپری آب ندارد.یا زیر گلدان سنگریزه ریخته و آب در زیرگلدانی بریزید که گلدان با آب فاصله بگیرد و رطوبت گیاه تامین گردد .

شرایط نگهداری این گیاه بسیار به بنفشه آفریقایی نزدیک است.

تمیز کردن : با پارچه پنبه ای و نرم گردو غبارگیاه را پاک کرده و از مواد براق کننده شیمیانی پرهیز کنید .

تکثیر این گیاه بسیار راحت است حتی با جدا کردن ساقه این گیاه و گذاشتن آن در آب ریشه داده ولی به صورت تجاری با بذر تکثیر میشود.

تعویض گلدان : اگر از ساقه های گیاه جهت انتخاب قلمه  و تکثیر استفاده گردد گلدان مادری همیشه شاداب  و قوی است و نیازی به تعویض گلدان ندارد .

خاکهای لیمویی و کمپوست بهترین خاک برای رشد این گیاه است

خواندن 296 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 03 خرداد 1395 ساعت 10:20