شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

آلاله صحرایی

کد: z188

 از مهمترین علفهای هرز مزارع در ایران است.

 

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
هر خاکی، زمين‌هاي باير 
13 درجه سانتیگراد 
کمی مرطوب
زیاد

     آلاله صحرایی (CORN BUTTERCUP) گونه ای گیاهی دو لپه ای یکساله از جنس Ranunculus و خانواده آلالگان(Ranunculaceae) بومی اروپا است، اما می توان آن را در قاره های دیگر از جمله در شمال آمریکا و استرالیا نیز مشاهده کرد. این گیاه گاهی به عنوان گونه گیاه زینتی و گاهی اوقات به عنوان علف هرز شناخته می شود. در گذشته سالها علف هرز زراعی در بریتانیا بود، اما در حال حاضر نادر است. این گونه اغلب در مکان های مرطوب و در علفزارها یافت می شود.
    این گونه هم اکنون از مهمترین علفهای هرز مزارع در ایران است.
    آلاله صحرایی دارای ریشه ضخیم فیبری است و از گره های پایین ساقه ریشه تولید می کند.
    برگهاي آن قاعده‌اي( طوقه‌اي) دمبرگدار میباشند. برگ‌های پايينی قاشقي شكل، با دندانه‌هاي درشت هستند. شكل كلي ساير برگ ها مثلثي، سه بخشي، لوب‌ها باريك، لوب مياني دمبرگدار است. تمام لوب ها داراي بريدگي عميق اغلب تا قاعده ، با بخش‌هاي صاف يا دندانه‌اي ، برگ‌هاي ساقه‌اي بالاتر بدون دمبرگ با قطعات خطي می باشند
    آلاله صحرایی گلهایی به قطر 0.4 تا 1.5 سانتیمتر و به رنگ زرد ليموئي دارد. دمگل بدون شيار، بندرت كركپوش، نهنج پوشيده از كرك هاي پراكنده، گلپوش دو رديفي، 5 كاسبرگ و 5 عدد گلبرگ زرد ليموئي دارد. شهد دان و پرچم‌های متعدد (حدود 10 عدد) دارد.
    این گیاه همچنین میوه ای فندق شکل به درازاي 6 تا 8 میلیمتر و پهناي 4 تا 5 میلیمتر، پهن،لبه دار ، پوشيده از خارهائي بطول 3 میلیمتر دارد.
    ارتفاع این گیاه 15 تا 60 سانتیمتر می باشد و زمان گلدهی آن ماه های خرداد و تیر است. بیشترین پراکنش جغرافیایی آن نیز در شمال آمریکا ، درشرق واشنگتن، اورگان ، کالیفرنیا ، ویرجینیا ، فلوریدا ، می سی سی پی و کنتاکی می باشد.
    آلاله صحرایی، خاک های لیمونی را ترجیح می دهد و در مناطق مرطوب به فراوانی می روید
    این گیاه بوسیله بذر تکثیر می شود.
    این گیاه تا حدودی سمی است و باید از خوردن آن اجتناب شود.

Save

خواندن 386 دفعه

دسته بندی کامل گیاهان سبز و زینتی