شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گل تکمه ای

کد: z157

گل تکمه ای ( globe-amaranth ) تا حدودی تحمل خشکسالی را دارد اما بهتر است به طور منظم آبیاری شود،

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
مخلوط خاک متشکل از 2 قسمت پیت ماس ، 1 قسمت لوم و 1 قسمت شن و ماسه 
28 درجه سانتیگراد
کمی خشک

خیلی زیاد

    گل تکمه ای گیاهی چند ساله از تیره تاج خروس است که با عنوان گیاه دکمه ای نیز شناخته می شود. این گیاه میتواند تا 24 اینچ در ارتفاع برسد. گونه های طبیعی آن بیشتر به رنگ قرمز میباشند و ارقام مختلف آن به رنگ های بنفش ، قرمز، سفید ، صورتی و یاسی رنگ دیده میشوند.این گیاه بومی برزیل ، پاناما و گواتمالا است.
    گل تکمه ای دارای ساقه ها نرم، منشعب و کرکدار و مستقیم است که به صورت انبوه ظاهر می شود. برگ ها کشیده، تخم مرغی شکل، کرکدار، دوک مانند که طول آن به 15-10 سانتی متر می رسد. برگ ها وقتی جوان هستند به صورت کرکی سفید هستند و هنگامی که به سن بلوغ می رسند به صورت موم سفید مانند کم پشتی ظاهر می شوند. گل ها به شکل یک تکمه برگشته می باشند که گاهی به صورت تکی و گاهی دو تا سه گل روی یک دمگل طویل به طول 12-8 قرار دارند و از بین دو برگ متقابل خارج می شوند.
    گلبرگ های آن طوری است که هنگام لمس خشک به نظر می رسد و به رنگ های مختلف سفید، صورتی، نارنجی، بنفش و ترکیبی از این رنگ ها دیده می شود. گل در واقع عبارت است از مجموع فلس ها یا براکته های خشک به هم چسبیده به طوری که یکی از گل های خشک (Straw Flower) محسوب می شود و اگر با ساقه های آن بریده شده و در یک محل تاریک آویزان شود حالت طبیعی خود را حفظ کرده و خشک می شود.
    دوره گل دهی "گل تکمه ای" از اواسط تابستان تا اوایل پاییز می باشد.
    این گیاه نیازمند نور مستقیم خورشید است.
    گل تکمه ای تا حدودی تحمل خشکسالی را دارد اما بهتر است به طور منظم آبیاری شود، به خصوص در آب و هوای گرم و فصل تابستان.
    این گیاه سرما را تحمل نمی کند، اما کاملا تحمل گرمای تابستان را دارد. دمای ایده آل آن 20 تا 35 در جه درجه سانتیگراد است.
    خاک مطلوب این گیاه مخلوطی متشکل از دو قسمت پیت ماس ، یک قسمت لوم و یک قسمت شن و ماسه است
    در ترینیداد گل ها را جوشانده و به صورت چای برای درمان سرفه و دیابت و همچنین آرامبخش کودکان استفاده میکنند. این جوشانده طبع خنک کننده دارد.
    در نپال روزی با عنوان روز برادر تعریف شده است که در این روز از این گل استفاده می شود برای ساختن یک حلقه گل و آن را به گردن برادر یا خواهر خود می اندازند و اعتقاد به حفاظت آنها توسط این حلقه گل دارند.
    موارد استفاده زینتی این گل فراوان است ولی بیشتر در بستر های یک ساله و حاشیه کاری ها در محل اداری استفاده می شود و همچنین به عنوان گیاهان بریدنی و یا گل خشک استفاده می شود. قسمت فوقانی آنها را به صورت وارونه در محلی گرم، تاریک گذاشته تا خشک شود. و سپس به عنوان گل خشک مورد استفاده قرار می گیرد.
    برای تکثیر، بذر آن در اوایل بهار بعد از رفع خطر یخبندان کشت می کنند. سپس بذر ها را به مدت یک الي دو روز در آب خیسانده و بعد آن را به مدت یک الی دو هفته در دمای 21 درجه سانتی گراد در خزانه نشاء می کنند. پس از آن به صورت مستقیم یا نشائی قابل کشت است.

Save

خواندن 775 دفعه

دسته بندی کامل گیاهان سبز و زینتی