شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

استرومانتا

 کد: K627

 نام معمول  استرومانتا یا گل سه رنگ

خانواده:  Marantaceae

ارتفاع: ۳۰ تا ۴۵ سانتی متر

گسترش: ۴۵ تا ۶۰ سانتی متر

 

گل استرومانتا یک گیاه شگفت انگیز خانگی است که هم در محیط داخل خانه و هم در محیط بیرونی رشد می‌کند. این گیاه بومی جنگل‌های بارانی برزیل است. این گیاه عضوی از خانواده prayer plant است که در گونه‌ای از این گیاه برگ ها شب‌ها رو به بالا جمع شده و در روز به سمت پایین باز می‌شوند. رنگ برگ ها سبز تیره با سایه‌ای از رنگ صورتی، قرمز، سفید یا سبز است، به هر حال تنوع رنگ برگ در این یاه به فراوانی مشاهده می‌شود. در محیط داخلی این گیاه میتواند از ۶۰ تا ۹۰ سانتی متر رشد داشته باشد اما اگر این گیاه در حیط بیرون کاشته بشود ارتفاع آن تا یک متر و نیم می‌رسد. این گیاه در فصل بهار گل‌های قرمز مایل به صورتی تولید می‌کند

نگهداری:

این گیاه با برگ‌های خیره کننده و زیبای خود توجه مردم را به خود جلب می‌کند و به دلیل زیبایی برگ‌ها در این گیاه برگ‌های آسیب دیده و پژمرده سریعا به چشم می‌آیند. با استفاده از قیچی هرس برگ‌های آسیب دیده، تکه‌تکه شده را از التدای ساقه حذف کنید . البته توجه داشته باشید که قطع برگ به سایر برگ‌ها یا ساقه آسیبی وارد نکند. حذف برگ‌های نامناسب را در هر زمانی از سال می‌توان انجام داد اما بهترین زمان برای اینکار قبل از شروع فصل بهار است. در واقع بهتر است قبل از آنکه گیاه وارد مرحله رشد فعال خود شود برگ‌های نامناسب حذف شوند

نور:

استرومانتا نیازمند نور متوسط است. گیاه خود را دور از آفتاب مستقیم قرار بدهید. این نکته در فصل تابستان که شدت افتاب زیاد است از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود. در طول فصل تابستان می‌توانید این گیاه را در محیط بیرونی قرار بدهید. اما توجه داشته باشید که گیاه خود را در محلی که نور مستقیم آفتاب وجود داشته باشد قرار ندهید. در واقع بهتر است گلدان را در محلی که نیمه سایه است قرار بدهید. در افتاب مستقیم برگ‌های این گیاه می‌سوزند. در فصل پاییز زمانی که دما به زیر۱۰ درجه سانتی گراد رسید باید گیاه را به محیط داخلی منتقل کنید. بهترین مکان برای گیاه شما در روبه روی پنجره شمالی یا شرقی است.

دما:

گیاه استرومانتا نیازمند رطوبت بالا در دمای اتاق است. این گیاه ، گیاه مناسبی برای استفاده در محیط تراریوم می باشد

آبیاری:

خاک گلدان را به صورت کامل ابیاری کنید. برای اینکه متوجه شوید آبیاری کافی بوده است یا نه انگشت خود را تا ۲ یا ۳ سانتی متر در خاک فرو ببرید اگر خاک خشک بود باید استرومانتا را با آب کافی آبیاری کنید اما اگر مرطوب بود خاک نیازمند آبیاری نخواهند بود. هر روز در اطراف گیاه آب اسپری کنید. این کار باعث ایجاد مه و افزایش رطوبت شده که برای گیاه شما مفید خواهد بود. برای افزایش رطوبت می‌توانید از یک دستگاه مرطوب کننده استفاده کنید. به عنوان یک راه دیگر می‌توانید سنگ ها را خیس کرده و در یک سینی در اطراف گیاه قرار بدهید. به یاد داشته باشید که گلدان این گیاه باید دارای زهکش خوبی باشد و اب درون سینی نباید به مدت زیادی باقی بماند. این گیاه نسبت به خشکی مقاومت کمی داشته در نتیجه نباید بگذارید که محیط زندگی گیاه شما خشک شود.

کوددهی شیمیایی:

هر دو هفته یکبار از اوایل بهار تا اواخر پاییز از کود مایع استاندارد برای این گیاه استفاده کنید. بهترین کودی که می‌توانید برای این گیاه استفاده کنید کود ۲۰-۲۰-۲۰ است به علاوه می‌توانید از آهن نیز برای تغذیه این گیاه به صورت ماهیانه استفاده کنید.

خواندن 572 دفعه

دسته بندی کامل گیاهان سبز و زینتی