شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گل ختمی

کد: D453

خواص دارویی : این گیاه دارای خواص دارویی نیز میباشد .( قبل از استفاده حتما با پزشک مشورت کنید)

 

گل ختمی (HOLLY HOCK)

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک باغچه با زهکشی مناسب و کود دامی پوسیده
 12 درجه سانتیگراد
 کمی خشک
 خیلی زیاد

 

  گل ختمی با نام علمی alcea aosea از خانواده malvaceae تیره پنیرک است و دارای ۱۲۱ جنس و ۱۵۵۰ گونه است . این گیاه یکساله و خودرو دارای گل و میوه و ریشه با مصرف دارویی میباشد. بومی مناطق گرم و زیر گرمسیری استوایی و نواحی گرمسیری بین دو مدار شمال و جنوب استوا در جهان می‌باشد.
    گل ختمی از گیاهان تک گل است که دارای گلی با طیف رنگی قرمز و صورتی و زرد و سفید است و بر روی خوشه ای قهوه ای و سخت قرار می گیرد. شاخ و برگ آن بزرگ و قلبی شکل با 3-5 یا 7 لوب.
    گیاه مورد علاقه مرغ مگس خوار میباشد و در برابر بیماری پوسیدگی ریشه بسیار حساس میباشد . از ریختن آب بر روی برگ ها خودداری نمایید زیرا باعث پوسیدگی گیاه میشود .
    گل ختمی در درمان امراض کبدی و جوش صورت اثر سودمندی دارد.
طرز استفاده آن: گلبرگهای آنرا خشک نموده وآسیاب کنید سپس برای هر بار استفاده یک قاشق مرباخوری از پودر آسیاب شده را در یک لیوان آب جوشیده سرد شده یا عرق کاسنی برای مدت ۸ ساعت خیسانده و مصرف کنید.
طبیعت آن معتدل است، ملین و مسهل قوی، خلط آور، ضد سرفه، پیچش شکم، قولنج و دانه این گیاه در درمان زخم معده نیز سودمند است.
    شاخ و برگ حساس به زنگ، لکه برگی و سیاه است. کنه های عنکبوتی و سوسک ژاپنی نیز می تواند مشکل ایجاد کند.
    این گیاه با کاشت بذر و تقسیم گیاه تکثیر مییابد. به علت داشتن بذرهای درشت، میتوان آنها را به راحتی کشت نمود. برای این کار ، بذرها را در اواخر بهار کشت نموده و در پاییز همان سال و یا بهار سال بعد به زمین اصلی منتقل میکنند

Save

Save

خواندن 342 دفعه

دسته بندی کامل گیاهان سبز و زینتی