شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

فریزیا رفرکتا

کد: m336

 

فریزیا رفرکتا (FREESIA)

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
مخلوط خاک باغچه به همراه تورب و زهکشی مناسب
28 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
متوسط

     فریزیا رفرکتا گونه ای از جنس Freesia در خانواده Iridaceae (زنبق) بومی آفریقای جنوبی می باشد و ارتفاعی حدود 15 الی 30 سانتی متر دارد.
    گل های آن به رنگ قرمز ، طلایی و سفید هستند. گیاهی برگریز است. برگ های آن به رنگ سبزآبی هستند. گل ها بسیار معطر هستند و حشرات و زنبورهای عسل را به خود جذب می کنند.
    برگ های این گیاه افراشته و شمشیری هستند. گل ها قیفی شکل هستند و بر روی خوشه ایجاد می شوند.
    زمان گلدهی فریزیا رفرکتا اواخر زمستان تا اواخر بهار
    این گیاهی علفی وپیازی که گل بریده اش بسیار زیبا و پر طرفدار است دارای برگ های راست شمشیری و پیاز تو پر است. ساقۀ گلدهندۀ بلندی به طول 30-15 سانتی متر دارد و گلهای معطر سفید و زرد و قرمزش ، در راس این ساقه ها بصورت مجتمع ظاهر می شوند.
    آغاز گلدهی فریزیا اغلب زمستان یا اوایل بهار است اما با ارقام مختلف و روشهای کشت دیر رس ، زود رس ، تابستانه و . . . می توان تمام سال از آن گل گرفت .
    این گیاه پیازدار استو گل های آن بر روی خوشه بوجود می آیند و ترتیب باز شدن گل ها از قسمت بنیان خوشه به سمت نوک خوشه است. گل ها بین 2 تا 3 سانتی متر طول دارند. انشعاب ساقه زیاد نیست و حدود 10 تا 40 سانتی متر ارتفاع می یابد. گل ها محلی برای تغذیه ی لارو برخی از پولک بالان هستند.
    معمولا در محیط ها نیمه آفتابی با سایه ی ملایم رشد خوبی دارد.
    خاک مناسب این گیاه مخلوط خاک باغچه به همراه تورب و زهکشی مناسب. همچنین نیازمند خاک مرطوب است.
    نکات پرورشی : گل های عطرآگین بخش زینتی گیاه را تشکیل میدهند ؛ بهتر است از کود استفاده نشود ؛ به سرما حساس میباشد ؛ برگها مستقیماً از خاک بیرون می آیند ؛ دارای رشد متوسطی میباشند ؛ بعد از گلدهی برگ ها به تدریج خشک شده و از بین میروند .
    مکانی آفتاب تا نیم سایه و خاکی متشکل از نسبتهای مناسب خاک برگ ، تورب ، کود پوسیده ، ماسه و دارای زهکش خوب می خواهد . در مدت زمان فصل گلدهی، گیاه باید به صورت مرتب آبیاری شود و پس از خشک شدن شاخ و برگ ، باید آبیاری را قطع کرد .
    برای تکثیر آن بایستی از روش تقسیم ریزوم و غده استفاده نمود.
    بذرهای فریزیا را که دارای پوسته ای سخت هستند ابتدا 24 ساعت در آب ممی خیسانند و سپس در گلخانه بصورت ردیفی و در عمق 5 میلی متری خاک می کارند . فاصلۀ بذرها باید 2.5 و فاصلۀ ردیفهای کشت باید 15-12 سانتی متر باشد . سپس روی بذر ها را با تورب الک شده می پوشانند . در این مدت دمای گلخانه باید 20-10 درجه باشد که با 6-5 سانتی متری شدن گیاهان جوان می توان دما را کاهش داد . لازم به ذکر است که در تمامی این مراحل ، تهویۀ هوای گلخانه امری ضروری می باشد .
    فریزیا را توسط پیاز هم می توان تکثیر نمود . در اطراف پیاز های این گیاه ، پیازچه هایی بوجود می آیند که آنها را جدا کرده و چون به سرما مقا ومت ندارند در محیطی گرم و خشک انبار می کنند . سپس در پاییز پیازچه ها را در گلخانۀ سرد ، در عمق 5 سانتی متری خاک کشت می کنند که در این صورت در اسفند ماه گلها روی گیاه ظاهر خواهند شد .
    تمام بخش های این گیاه اگر بلعیده شوند سمی هستند.

خواندن 415 دفعه

دسته بندی کامل گیاهان سبز و زینتی

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@