شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

اقطی

 کد: D1214

آقطی سیاه (Elderberry or Sambucus nigra ) اززمانهای قدیم مورد مصرف مردم بوده وازآن برای رفع امراض مختلف مانند دفع بلغم و صفرا استفاده می‌کرده‌اند.

 

 

 

اقطی

آقطی سیاه، آقطی اروپایی (نام علمی: elderberry) که در مناطقی از ایران انگورکولی وخمان کبیر نیزنامیده می‌شود درختچه ای است که ارتفاع آن درنواحی مساعد به ده مترمی‌رسد,گلهای آن سفید وخوشه‌ای است که دراواخر بهار ظاهرمی‌شود, شکوفه های این گیاه دارای عطربسیارخوب و فصل جمع آوری آن خرداد ماه هست,این درختچه معمولاً درکنارجاده‌ها وحاشیه جنگل‌ها ودرنواحی مرطوب وسایه‌دارمی‌روید.آقطی سیاه درایران درنواحی آذربایجان وهمدان می‌روید
آقطی سیاه اززمانهای قدیم مورد مصرف مردم بوده وازآن برای رفع امراض مختلف مانند دفع بلغم و صفرا استفاده می‌کرده‌اند.
میوه آقطی سیاه گوشتی، ریز مانند انگوروبرنگ آبی سیرمی‌باشد,قسمت مورد استفاده این درختچه گل، برگ و پوست داخلی ساقه آن است.
تاریخ‏ نگاران قدرت شفا دهندگی اقطی سیاه را به زمان بقراط نسبت می ‏‏دهند که درموارد بسیاری به پدرعلم داروسازی معروف است. وی ازاقطی سیاه به عنوان جعبه دارویی برای درمان بسیاری ازبیماری ‏ها نام می ‏برد ومعتقد است که ازسرماخوردگی وآنفلوآنزا تا سوختگی‏ ها، بریدگی‏ ها و حتی طاعون را درمان می ‏کند.

مضرات

استفاده زیاد از آقطی سیاه ممکن است باعث تهوع و همچنین ورم روده‌ها شود. آقطی سیاه سرد است و بنابراین افراد سرد مزاج حتما باید آن را با عسل بخورند.

 

خواندن 210 دفعه

دسته بندی کامل درختان و درختچه ها