شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

خولان دریا

کد: D1211

میوه خولان دریایی (Sea-buckthorn) به عنوان دارو استفاده می شود,در دامپزشکی ازمیوه و پوست درخت آن برای معالجه امراض جلدی استفاده می‌کنند.

خولان دریا

نام علمي : Hippophae rhamnoides تيره : Elaeagnaceae

نام فارسي : درخت سنجد تلخ ، كام، كهام به آلمانی sanddorn و به صورت آبمیوه مخلوط با سیب هم خورده می شود.
گیاه دارویی است.

درختچه ایست خاردار و به ارتفاع یک تاسه متر که به حالت وحشی وجود دارد نام علمی آن یونانی است و ازدوواژه Hippos به معنای اسب و pheos که نباتی است خاردار تشکیل یافته است دامنه گسترش این درختچه دراروپا و آسیای غربی و مرکزی است و تا مغرب چین و شمال غرب هیمالیا پیش می رود ودرایران درارتفاعات البرزتا آذربایجان و طالقان و دره کرج انتشار دارد و برای پرچین باغها بکارمی رود. از ریشه های ضخیم این درختچه به سهولت پا جوشهای بسیاری خارج می شود که خود موجبات انبوه شدن گیاه را در ناحیه ای فراهم می آورد و ازاین جهت است که دراراضی ماسه ای سواحل دریاها برای جلوگیری از حرکت تپه های ماسه ای این درختچه را می کارند تا به سهولت براثر انبوه شدن جلوی پیشرفت این تپه ها را بگیرد. برگهائی درازوباریک ، نوک تیزوبه درازای پنچ تا شش وبه عرض یک سانتی متردارد. پهنک برگ آن فاقد دندانه ولی دارای دمبرگ بسیار کوتاه است سطح فوقانی پهنک برگهای آن به رنگ سبزخاکستری ولی سطح تحتانی آنها نقره ای و پوشیده از فلسهای مایل به خرمائی است گلهای آن که دراوائل بهارظاهرمی گردد ، رنگ مایل به سبز دارد و دو نوع نروماده دارد. میوه اش
کوچک تقریباً کروی به رنگ زرد و نارنجی و دارای طعم ترشی است.
میوه سنجد صحرایی گرد و به رنگ زرد نارنجی است و طعم آن ترش است. این میوه سرشار از ویتامین «ث» بوده و اکنون آن را جهت استخراج این ویتامین، بیشتر می‌کارند. در اروپا از میوه آن مارمالاد درست می‌کنند. درختچه آن در دامنه البرز، مخصوصا اطراف تهران، ونک، شهرستانک، سپهسالار، میگون، کرج و گچسر به طور خودرو به عمل می‌آید. .
ریشه ها، ساقه ها، برگ ها، گل ها، میوه ها، به ویژه میوه خولان دریایی غنی از مواد مغذی ومواد زیست فعال است،
می توان آن را به طور گسترده ای دربسیاری از زمینه های مواد غذایی، دارو، صنعت نور،صنایع هوافضا، صنایع ماهیگیری بکاربرد.

دوران گل دهی : اردیبهشت – خرداد زمان برداشت میوه ها : تیر تا آبان

طریقه برداشت

میوه های آنرا با دستکش می چینند میوه های آنرا بصورت تازه با حرارتی ملایم و بدون تماس با وسایل فلزی بصورت شربت مربا یا مارمالاد درست می کنند. میوه آن و موادی که از این میوه تهیه می شود دارای طعم ترش وکمی کس است.

دامنه گسترش

نواحی مختلف البرز،گچسر، اطراف تهران، کرج ، شهرستانک ,درارتفاعات دویست وبیست متری ونک ، میگون ,پس قلعه ، قزوین ، آذربایجان : قره داغ
نام های محلی: نام محلی آن سنجد تلخ ، کام ،کهام (دره کرج) کاه (در طالقان) چالي (در قره تپه و ایشلق در میانه) کوکورد (آذربایجان غربي).
منبع:دانش نامه رشد

سنجد صحرایی، سرشارازویتامین «ث»
دراطراف تهران به آن سنجد صحرایی گویند ودرزبان عربی به آن شوک‌‌القصارگویند وازریشه آن می‌توان همانند چوبک برای شستن البسه استفاده کرد.
عده اى ازاعراب به آن غاسول رومى لقب داده اند ,غاسول به معنى چوبك است ولى در كتب دارويى قديم به نام ابوقانس ياد شده است .
در كشورهاي چين، روسيه،سويس وژاپن هزاران كارخانه درامرتوليد اين محصول بسياربا ارزش مشغول فعاليت هستند.با توجه به اين كه اين درختچه دراكثراراضي شوروقليائي مي تواند رشد بكند، وبه دليل مقاوم بودن و قابليت تهاجمي آن، براي كويرزدايي وتثبيت شن هاي روان عامل بسيارموثري است ، ازاينرو پيشنهاد مي گردد عوامل دولتي وNGOهاي توسعه گرا در راستاي توسعه اين گياه بسيار مفيد كوشش نمايند.محصولات به دست آمده ازفرايند ميوه وبرگ ودانه اين گياه ، شامل محصولات آرايشي- بهداشتي ، دارویی وغذايي مي باشد.

Sea-buckthorn
By Subhuti Dharmananda, Ph.D., Director, Institute for Traditional Medicine, Portland, OR(ITM)

 

خواندن 176 دفعه

دسته بندی کامل درختان و درختچه ها


Warning: session_write_close(): write failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sibeas/public_html/libraries/joomla/session/handler/native.php on line 194

Warning: session_write_close(): Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in /home/sibeas/public_html/libraries/joomla/session/handler/native.php on line 194