شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

انار زینتی

کد: d1736

انارزینتی

 انار زینتی با نام علمی Punica granatum nana"، که به گلنار معروف است؛ گیاهی بومی ایران و عراق، که یکی از گونه های پاکوتاه درخت انار است با گلها و میوه های ریز زینتی می باشد.

دارای گلهایی کم پر و پرپر که نوع پرپر آن میوه نمی دهد و با رنگهایی متنوع، گرم، آلویی و عنابی می باشد.

در نور مستقیم خورشید، خاکی نیمه خشک و با زهکشی مناسب که ترکیبی از خاک معمولی، خاک برگ و شن می باشد، به  خوبی رشد می کند.

برای مناطق خشک مناسب است ودر افتاب کامل بهترین رشد را دارد.

تکٍیر: از طریق قلمه های نیمه خشبی برگرفته در تابستان یا اوایل پاییزیا قلمهای خشبی برگرفته از چوبهای در حال خواب زمستانه تکثیر میشود.

آبیاری: درختچه انار خشکی را تحمل میکند اما اگر در هوای گرم به خوبی آبیاری شود به رشدش کمک کیشود

کوددهی: در اواخر زمستان غذای کامل گیاهی به خاک بدهید.

آفت : این گیاه از نظر آفت و حشره ای و بیماری مشکل خاصی ندارد.

گل دهی : اواخر بهار تا سراسر تابستان

میوه : میوه خوشمزه و زیبای اناراز اواخر تابستان تا اوایل زمستان بر درخت دیده میشودکه قابل خوردن نیز هستند.

هرس یا پیرایش: برای اینکه فرم خاصی به درختچه انار بدهید و برای حفظ رشد متراکم درختچه در اواخر زمستان یا اوایل بهار آن را هرس کنید .

آب و هوا و خاك مناسب : بطوريكه توضيح داده شد درخت انار وحشي در کلیه جنگلهاي ايران اعم از جنوب ، شمال ، غرب و مرکز يافت مي شود و از لحاظ آب و هوا ، درخت انار را ميتوان در اغلب نقاط ايران کآشت نمود . البته بطوريكه توضيح داده شد در نقاطي از کشور بايد به کاشت آن مبادرت شود که داراي زمستان نسبتأ معتدل باشد . موارد استفاده : بطورکلي از انار اغلب بعنوان گياه طبي يا ميوه و گل يا درخت زينتي استفاده ميشود . الف در شمال ايران از دانه انار بنام ناردانه استفاده غذايي ميشود و ميوه انار اهلي مورد پسند اغلب ساکنين آشور ميباشد و آب انار مصرف زيادي دارد. ب از پوست انار در دباغي استفاده مي شود و در شمال کشور نيز اين پوست در دباغي مصرف دارد . پ از پوست تازه ريشه درخت انار ماده مخدر سمي نسبتأ شديدي بنام بدست ميآيد که در طب براي مبارزه با آرم تنيا Pelletierine پلتيرين تجويز مي شود . Tenia Grenadine ت از ميوه انار مشروب غير الكلي تونيك بنام گرونادين تهيه ميكنند . ث از پوست درخت انار براي تهيه آردن ماده اي بمنظور قرقره آردن استفاده مي شود . Gargarisme دهان و گلو ج نظربه اينكه اين ميوه تحمل حمل و نقل طولاني را دارد لذا تجارت بزرگي را تشكيل ميدهد. چ درختچه هاي انار براي حصار باغها بعنوان چپر و پرچين مورد استفاده ميباشند . ح مي گويند مرض وارداتي نيوآاسل مرغان در ايران بعلت خوردن دانه انار از بين رفته است . تكثير: به دو روش کاشتن دانه و Punica granatum زياد آردن انار زينتي يا قلمه زدن ساقه بدون برگ در بهار امكان پذير است .

خواندن 649 دفعه

دسته بندی کامل درختان و درختچه ها


Warning: session_write_close(): write failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sibeas/public_html/libraries/joomla/session/handler/native.php on line 194

Warning: session_write_close(): Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in /home/sibeas/public_html/libraries/joomla/session/handler/native.php on line 194