شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

مریم گلی

با خاصيت آرامش بخش از مریم گلی به عنوان داروی گیاهی استفاده می شود ، چون برگ های آن شدیدا آنتی اکسیدان دارد و می تواند علائم و مشکلات پیری را کاهش دهد.

 این گیاه ضد آلزایمر قوی محسوب می شود و در تقویت حافظه سالمندان مفید است .
گیاهی است چند ساله وعلفی، ریشه راست و دارای انشعابات فراوان و ارتفاع آن بین ۸۰-۵۰ سانتی متر می‌باشد. ساقه‌های جوان به رنگ سبز تیره و پوشیده از کرکهای انبوه و خاکستری رنگ است. با افزایش عمر گیاه، ساقه چوبی و رنگ آن قهوه‌ای می‌شود. برگها بلند ونیزه‌ای شکل می‌باشند.
گلها به رنگ بنفش متمایل به آبی، صورتی یا سفید و به صورت مجتمع درقسمت فوقانی ساقه‌ها روی چرخه‌های مخصوصی مشاهده می‌شوند.روی هرچرخه ۸-۵ گل وجود دارد این گیاه ازخانواده نعناییان است که بیشتر از برگ‌های آن استفاده می‌شود.

نام علمی:Salvia officinalis

طرز تهیه دمنوش مریم گلی

مواد لازم
مریم گلی تازه ۱۵ گرم
آب یک لیتر
آب لیموترش یک عدد
عسل یک قاشق غذاخوری

روش تهیه
مریم گلی وعسل را به آب جوش اضافه کنید و ۲۰ دقیقه بجوشانید. سپس زیر شعله را خاموش و ۱۵ دقیقه صبر کنید تا دم بکشد. در نهایت دمنوشتان را صاف کنید. سپس آب لیموترش را به آن اضافه و در طول روز میل کنید.
می توانید این درمان را تا ۵ روزادامه دهید وسپس ۵ روزاستراحت کنید.

خواص دمنوش مریم گلی

دمنوش مریم گلی خاصیت آرامش‌بخش دارد.
این دمنوش پایین آورنده قند خون است.
برگ‌های این گیاه خاصیت ضد التهابی و ضدعفونی دارند به همین دلیل نوشیدن این دمنوش باعث تسکین گلو درد می شود. همچنین این دمنوش خلط آور است و نوشیدن آن در زمان سرماخوردگی مفید می باشد.
این دمنوش سیستم ایمنی بدن را بالا می برد.
این دمنوش برای معده بسیار مفید و مقوی می باشد.
از دمنوش برگ و سر شاخه های مریم گلی برای قطع جریان و سیلان شیر که پس از شیر دادن طفل در مادران باقی می ماند و گاه منجر به تب می شود استفاده می کنند.
مریم گلی ، محرک رحم است . دردرمان گرگرفتن های دوران یائسگی موثر است .
از دمنوش برگ آن برای تسکین دردها و درمان مشکلات قاعدگی بانوان استفاده می گردد.
مریم گلی قند خون را درافراد دیابتی کاهش می دهد.

.
موارد منع مصرف

نوشیدن این دمنوش در دوران بارداری و شیردهی منع شده است همچنین ممکن است مصرف زیاد مریم گلی در مدت طولانی موجب افزایش ضربان قلب یا تشنج ‌شود در ضمن مصرف این دمنوش برای افراد دارای فشار خون بالا توصیه نمی شود.
از نظر طب سنتی ایران گیاه مریم گلی، طبعی گرم دارد

خواندن 195 دفعه